29 травня відбулася панельна дискусія «Медичні сервіси майбутнього. Хто ними управлятиме?», організована Revival Institute for Future, місією якого є вдосконалення соціальних сфер та підвищення загального рівня України на міжнародній арені.

Ключовими питаннями дискусії стали: вплив технологічного прогресу на якість життя та медичної допомоги громадянам; нові медичні сервіси, які будуть доповнювати традиційні клініки; і головне - хто повинен координувати ці зміни?

У дискусії взяли участь:

Ростислав Валіхновський, пластичний хірург, засновник та керівник
Інституту хірургії «Valikhnovski Surgery Institute»,

Олександр Коляда, генетик, біогеронтолог, співзасновник
генетичної лабораторіі DIAGEN,

Олексій Шершньов, співвласник та генеральний директор
медичної компанії Іlaya.

Модератором професійної та неформальної дискусії виступив
професор Юрій Вороненко, ректор НМАПО імені П. Л. Шупика,
автор програм підготовки менеджерів охорони здоров’я.

Спілкування з аудиторією, в якій порівну були представлені лікарі та спеціалісти інших галузей, розпочалося з констатації персональної відповідальності кожної людини за своє здоров’я, вплив на розвиток галузі, досягнення бажаного рівня добробуту тощо.

Панельна дискусія була поділена на три блоки, що стосувалися медичних інформаційних технологій, сервісів, створених на їх базі, та ролі медичного менеджменту в процесі інформатизації та вдосконалення системи охорони здоров’я.

Учасники обговорили технологічні тенденції, такі як роботизація (шлях до виконання та моніторингу рутинних функцій) чи впровадження медичних консультативних систем (штучний інтелект); і їх глобальний контекст. Адже технологічний прогрес – це можливості і виклики для всього світу.

Актуальною є зміна парадигми охорони здоров’я: від покращення якості лікування до забезпечення оптимальної якості життя здорової людини. Нові технології доповнюють, але не можуть замінити культуру дбайливого ставлення до власного здоров’я.

Як впливають електронні сервіси на забезпечення індивідуальної профілактики? Що таке біохакінг? В чому переваги телемедицини та що входить у поняття «електронного здоров’я»? Чим технологія Microsoft HoloLens може допомогти медичній освіті? Це лише частина питань, що були обговорені у цьому блоці дискусії.

Останнім розглядався блок «Менеджмент». Яким має бути керівник медичного закладу майбутнього – талановитим лікарем чи професійним менеджером?

Учасники розмови обмінялися управлінським досвідом і поділилися своїми думками щодо актуальних викликів до керівників сфери охорони здоров’я:

• керівник має розуміти ключові питання впровадження інновацій: забезпечення фінансування, реєстрації авторського права, взаємодії з регуляторними органами;
  • навчання менеджменту та самоменеджменту необхідне для кожного;
  • необхідною кваліфікаційною характеристикою керівника медичного закладу є розуміння функціонування медичної галузі в нових умовах;
  • керівник має знати потреби й запити користувачів медичних сервісів як зробити їх доступними та затребуваними.

Запис всієї дискусії можна переглянути у Facebook: