У місті Лісабон (Португалія) з 5 по 8 травня 2018 року проходив 86-й щорічний Конгрес Європейського товариства атеросклерозу (EAS), на якому були присутні більше 2000 делегатів з різних країн. На відкритті Конгресу Президент EAS професор Lale Tokgözoğlu звернула увагу на співпрацю з Європейським товариством кардіологів у формуванні узгоджених настанов щодо лікування дисліпідемій.

Професор Valentin Fuster (Mount Sinai Heart, New York, USA) у своїй лекції наголосив на обов’язковості первинної профілактики атеросклерозу. Такий акцент обумовлений результатами дослідження PESA (Progression of Early Subclinical Atherosclerosis), у якому брали участь приблизно 4000 осіб без серцево-судинних факторів ризику, а отже, як вважається, з низьким ризиком розвитку атеросклерозу. Незважаючи на це, субклінічний атеросклероз (наявність атеросклеротичної бляшки або кальцинатів у коронарних артеріях) був присутнім майже у половини цих осіб, навіть у тих, у кого рівень холестерину ЛПНЩ вважався нормальним відповідно до європейських рекомендацій.

Стратегія профілактики серцево-судинних захворювань має суттєві особливості у країнах з низьким та середнім рівнем доходів, зважаючи на недостатній доступ до інформації та обмеження державного фінансування медичних послуг. За даними PURE (Prospective Urban Rural Epidemiologic), які прокоментував у своїй доповіді професор Salim Yusuf (Population Health Research Institute, Hamilton, Canada), майже 40% людей, які живуть у сільській місцевості в країнах із середніми рівнями доходів, не можуть дозволити собі чотири препарати рекомендовані для вторинної профілактики інфаркту міокарда (антитромбоцитарні засоби, бета-блокатори, блокатори ренін-ангіотензинових рецепторів і статини), і ця цифра значно більша у країнах з низьким рівнем доходів.

Професор Guy De Backer (University of Ghent, Belgium) оприлюднив результати реєстру EUROASPIRE V з участю 8261 пацієнта, в якому серед 27 країн брала участь Україна. Хоча більшість пацієнтів (84%) отримували ліпідознижуючу терапію (переважно статини), лише приблизно один з трьох пацієнтів досягли рекомендованих рівнів ліпідів. Результати дослідження свідчать про недостатнє дотримання рекомендацій щодо лікування дисліпідемій.

Серед робіт молодих вчених на Конгресі була представлена доповідь здобувача кафедри функціональної діагностики Академії, лікаря-кардіолога ДУ «Інститут серця МОЗ України» Інги Шклянки, яка отримала грант EAS для участі в Конгресі. Крім того, у стендовій доповіді були оприлюднені результати дисертаційної роботи ще одного здобувача кафедри Юлії Борхаленко.

Більше інформації про Конгрес можна знайти на сайті www.eas2018.com