7 лютого 2018 р. співробітники кафедри паліативної і хоспісної медицини Інституту сімейної медицини НМАПО імені П. Л. Шупика взяли участь у семінарі «Духовний вимір у цілісному лікуванні вмираючої особи», який був організований ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги», Школою біоетики Українського католицького університету та Національним педагогічним університетом імені М. П. Драгоманова. Для проведення семінару був запрошений всесвітньовідомий експерт з питань духовної опіки невиліковно хворих, президент Італійської асоціації еннеграми, професор  Міжнародного богословського інституту «Camillianum» (Рим, Італія) отець Арнальдо Панґрацці.

Під час відкриття семінару, голова правління ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» доктор медичних наук Василь Князевич зазначив, що система паліативної допомоги відповідно до сучасних міжнародних підходів, передбачає медичну, соціальну, психологічну та духовну складові, але, на превеликий жаль, в Україні ми маємо лише першу та частково другу складові, і загальнодержавної системи паліативної допомоги в Україні не існує. Держава задекларувала гарантоване бюджетне фінансування паліативної допомоги, але поки в деяких регіонах навіть адекватне знеболення, на жаль, є недоступним.

У своїх лекціях професор отець Арнальдо Панґрацці чудово висвітлив складові духовного супроводу вмираючої особи, емоційні переживання пацієнтів, їх родичів та лікарів під час лікування і спілкування з невиліковно хворими, як організувати душпастирську опіку у лікарнях та хоспісах, які основні потреби паліативних хворих і членів їх сімей – ці та інші питання стали темою до роздумів учасників семінару – лікарів хоспісів та відділень паліативної допомоги, керівників закладів охорони здоров’я, психологів, священнослужителів різних конфесій з багатьох регіонів України.

Після лекцій учасники семінару мали нагоду задати запитання та поспілкуватися з отцем Арнальдо Панґрацці. Участь у таких семінарах, без сумніву, сприяє підвищенню професійного рівня співробітників кафедри паліативної і хоспісної медицини.

Лекції отця Арнальдо Панґрацці чудово перекладав з італійської отець Ігор Бойко, ректор Львівської Духовної Семінарії Святого духа УГКЦ, керівник Школи біоетики Українського Католицького  Університету, доктор морального богослов’я.

Доцент кафедри паліативної і хоспісної медицини А. В.Царенко, лікарі закладів паліативної і хоспісної допомоги мали змогу після лекції задати запитання та поспілкуватися з отцем Арнальдо Панґрацці.