Холодна пора року для багатьох з нас стає неабияким випробуванням: застуди, здається, не припиняються, а нездужання та слабкість перетворюються в головних наших супутників. Ті щасливчики, яким вдається жодного разу не захворіти, здаються нам небожителями з чарівним імунітетом. Розповідаємо - що  необхідно робити, аби мати собі такий самий.

Баланс і рівновага – основа природи і нашого організму. Імунітет не виключення. Якщо він катастрофічно послаблений, то перестає бути здатним протистояти вірусам та інфекціям. І навпаки – занадто «сильний» імунітет рано чи пізно починає вести жорстоку боротьбу проти організму, сприймаючи його тканини за чужорідні. У цьому випадку існує велика ймовірність розвитку аутоімунних захворювань.

Нейрофізіолог Баррі Бітман  стверджує, що в своїх дослідженнях (2015 р.) дійшов до відкриття, яке дозволить поглянути на механізм функціонування імунітету по-іншому.  Виявляється, спілкування з близькими, їх увага та підтримка мають прямий вплив на нашу імунну систему. В ході експерименту, проведеного Бітманом, виявили, що люди, які часто виділяють час зустрічам з друзями, рідними і колегами, мають набагато менше шансів захворіти порівняно з тими, хто цього не робить. Вчений стверджує, що під час  спілкування з близькими зростає активність Т-клітин, які здатні  не лише виявляти та знищувати віруси, але й бути головною профілактикою ракових захворювань.

В New York Times  (2014 р.) було опубліковано статтю, в якій наводились беззаперечні докази того, що рухова активність та енергійність здатні підвищувати імунітет. Щоденні рівномірні  фізичні навантаження якісно збільшують активність лейкоцитів і дієво мобілізують сили організму для протистояння хворобам. Разом з тим тривалі та виснажливі тренування лише підірвуть імунітет: вчені стверджують, що під час занадто інтенсивних тренувань в клітинах запускаються руйнівні процеси, які надзичайно швидко послаблюють організм.

Наступна небанальна рекомендація, яку дають медики всього світу протягом останніх років, - спати в повній темряві. Лише з урахуванням цього фактору організм починає виробляти мелатонін – гормон, який відповідає за регуляцію ендокринної системи та уповільнення процесів старіння. Його нестача загрожує  порушенням імунітету: наглухо зашторюйте вікна та не засинайте перед ввімкненими телевізором!

Експрес-дієти, монодієти та голодування не лише не призводять до тривалого якісного результату, але і значно знижують активність імунних Т-клітин.  Окрім того, вкрай важливим правилом зміцнення імунітету є дотримання належного водного балансу: зневоднення швидше за всі фактори виснажує імунну систему.

Ще один цікавий експеримент  провів професор Лі Берк, який вирішив під час лекцій своїм студентам демонструвати комедійні кінострічки. Спостерігаючи за їх зовнішніми та внутрішніми реакціями, він виявив, що сміх та позитивні емоції мають сприятливий вплив на стан імунітету – на молекулярному рівні.
Окрім того, не слід нехтувати одним з найважливіших способів підвищити імунітет, не вдаючись до імуностимуляторів, - їжею! Тож про які вітаміни та мінерали не можна забувати, якщо ви мрієте про міцний імунітет?

Вітамін А – один з найпотужніших антиоксидантів; він необхідний для молодості шкіри, хорошого зору та міцної нервової системи. Але найголовніше – він підвищує барʼєрну функцію слизових оболонок і, відповідно, ефективно перешкоджає зараженню інфекціями з повітряно-крапельним шляхом передачі. Головні джерела вітаміну А - рибʼячий жир, печінка тріски, вершкове масло, яєчні жовтки, вершки та цільне молоко.

Вітаміни B2 і B5 беруть  участь в синтезі  антитіл, які знищують віруси та ракові клітини, а також сприяють виробленню допоміжних клітин, які очищують кров після запальних реакцій.     Вітамін В9 забезпечує роботу кісткового мозку, який в медичному середовищі  негласно вважається своєрідною фабрикою всіх клітин імунної системи.  У достатній кількості вітаміни групи В містяться у спаржі, броколі, пивних дріжджах, цільнозерновому хлібі, зелених листових овочах, печінці, горіхах та рибі.

Аскорбінова  кислота – топ у світі антиоксидантів з доведеною протизапальною дією. Вітамін С прискорює процеси відновлення в організмі та значно посилює стійкість організму до інфекцій. Це один з вітамінів, яким організм не здатен запастись, тому продукти з його вмістом необхідні в нашому раціоні щодня. Вітамін С міститься в цитрусових, ягодах, червоному перці, шипшині, броколі, щавлі, ягодах годжі, ківі, чорній смородині, полуниці, вишні, гуаяві, укропі, петрушці, шпинаті, капусті, крес-салаті.

Цинк – найважливіший мінерал для боротьби з інфекціями. Він є вкрай необхідним для вироблення антитіл та лейкоцитів, які є головними захисниками організму. Цинк міститься в білому і червоному мʼясі, рибі, яйцях, морепродуктах і раках.

Окрім міцних кісток, засвоєння кальцію та гарного настрою, вітамін D здатний попередити розвиток раку грудей, простати і кишківника, а  також діабету. Крім того, цей вітамін відповідає за нормальне функціонування лейкоцитів.  Де шукати? В рибʼячому жирі, оселедці, лососі, ікрі, форелі, сардині, тунці, яйцях, печінці риб та тварин, молоці.

Магній має заспокійливу дію на організм. Під час стресових ситуацій ми, зазвичай, непомітно для себе, мобілізуємо всю енергію, щоб знайти рішення.  Як наслідок – організм витрачає майже всі запаси магнію, для відновлення балансу.   Якщо після стресу ви не поновлюєте кількість магнію, існує велика вірогідність того, що організм не впорається з атакою хвороботворних вірусів та захворіє. Аби якимсь чином це попередити, слід вживати в їжу магнієвмісні продукти: бобові, свіжі овочі, морепродукти, волоські горіхи, фундук, мигдаль, сою, гречку, пшоно, дикий і коричневий рис, вівсянку, кіноа, булгур.

Таким чином, те  - як мине для Вас зимовий сезон 2017 – 2018 рр. повністю залежить від того, чи допоможете ви організму захиститися від навали інфекцій.

Матеріал підготувала кафедра клінічної, лабораторної імунології та алергології