Search

17 жовтня 1918 року в Києві було засновано перший в Україні Клінічний інститут удосконалення лікарів, в якому організовані дві педіатричні кафедри : кафедра охорони дитинства під керівництвом професора Є.Л.Скловського та кафедра хвороб дітей старшого віку під керівництвом А.З. Лазарєва. В 1930 році обидві кафедри об’єднані в кафедру дитячих хвороб, яка  в майбутньому стала кафедрою педіатрії № 1 КМАПО. З 1930 по 1951 рік кафедру очолював професор А.З.Лазарєв – заслужений діяч науки УРСР, блискучий лектор і педагог, автор першої в Україні монографії по туберкульозу у дітей. З перших днів Великої Вітчизняної війни викладачі кафедри були мобілізовані в діючу армію, працювали у військових госпіталях. Своє друге народження кафедра відзначила в березні 1944 року. Робота відновилася на довоєнній базі інституту – дитячій спеціалізованій лікарні “ОХМАТДИТ”, яка є клінічною базою кафедри і до нині. З 1951 року по 1972 рік кафедрою керував доцент Д.Л.Сігалов – один із засновників української педіатричної школи. Вшановуючи світлу пам’ять Д.Л.Сігалова, з лютого 1998 року на будинку клініки, де він працював упродовж 60-ти років, була встановлена меморіальна дошка. З 1972 року по 1987 кафедру очолювала професор М.В. Бондар, яка продовжила традиції клінічної школи Д.Л. Сігалова і стала  одним із засновників наукової школи неонатології в Україні.

З 1987 року по 2006 рік кафедру очолювала заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор О.Л. Ласиця – вихованець наукової школи члена-кореспондента АМН СРСР професора О.М. Хохол та члена-кореспондента АМН СРСР та Україны професора  В.М. Сидельнікова. Професор О.Л. Ласиця протягом останніх 20 років виконувала обов′язки головного дитячого алерголога МОЗ України та по-праву вважається одним з фундаторів дитячої алергологічної служби в Україні. З 2007 року на будинку клініки, де вона працювала, встановлено меморіальну дошку.

З жовтня 2006 року кафедрою завідує доктор медичних наук, професор О.М. Охотнікова - виходець та переконаний продовжувач традицій кафедри педіатрії №1, учениця професорів М.В. Бондар та О.Л. Ласиці.

Базуючись у педіатричних відділеннях НДСЛ “ОХМАТДИТ” та інших клінічних баз, кафедра проводить велику консультативну та організаційну роботу в Україні та м. Києві. Науковими інтересами кафедри є дитяча алергологія та пульмонологія, а також системні захворювання сполучної тканини, аутоімунні та аутозапальні захворювання.

В теперішній час на кафедрі працює 8 викладачів, серед яких професор та 7 доцентів (з них 2 доктори та 6 кандидатів медичних наук). На кафедрі традиційно багато молоді – клінічних ординаторів та аспірантів, як вітчизняних, так і іноземних. Сьогодні кафедра знаходиться на творчому підйомі, впроваджуючи новітні технології в лікувально-діагностичний та педагогічний процес.