Search

Науково-педагогічними працівниками кафедри виконується за держзамовленням НДР «Діагностика та лікування  порушень оптичної системи, судинних та дистрофічних змін органа зору» (№ Державної реєстрації 0116U002820, 2016 – 2018 рр.) та ініциативно-пошукова НДР «Клінічне та експериментальне обґрунтування діагностики, лікування та профілактики рефракційних, дистрофічних, травматичних та запальних захворювань органу зору» (№ Держреєстрацiї  0116U002821, 2016-2020 рр.), в рамках яких заплановано виконання 2 докторських та 18 кандидатських дисертацій. На базі кафедри з 2002 року працює спеціалізована Вчена рада за спеціальністю «Офтальмологія» по захисту кандидатських і докторських дисертацій, а з 2015 року перереєстрований і випускається журнал «Архів офтальмології України».

Основними напрямками наукових досліджень кафедри є розробка нових методів хірургічного лікування катаракти з імплантацією штучного кришталика, розробка нової техніки вимірювання оптичних аберацій, розробка моделі українського факоемульсифікатора, розробка та впровадження приладу та способу визначення біомеханічних властивостей фіброзної капсули ока, діагностика та лікування патології органу зору у дітей, діагностика та лікування захворювань рогівки, діагностика та лікування вітреоретинальної патології, діагностика та лікування глаукоми, малоінвазивна хірургія, діагностика та лікування судинних захворювань органу зору, лазерні методики лікування очних захворювань, онкоофтальмологія.

Про науковий авторитет кафедри офтальмології говорить регулярна організація на її базі міжнародних конференцій.

2018

26 квітня 2018 року кафедра офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика провела науково-практичну конференцію для офтальмологів та дитячих офтальмологів «Дайджест інновацій в офтальмології», яка була проведена  в рамках VIIМіжнародного медичного конгресу «Впровадження сучасних досягнень медичної науки у практику охорони здоров’я України» і проходила у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза». У роботі заходу взяли участь понад 100 лікарів офтальмологів, лікарів офтальмологів дитячих Києва та Київської області.

В рамках науково-практичної конференції «Дайджест інновацій в офтальмології»» прочитано ряд показових лекцій: «Запальні захворювання очей. Невирішені питання увеїтів» (завідувачем кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л.Шупика, головою правління ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів України», д.мед.н., професором Сергієм Риковим);  «Глаукоматозна та неглаукоматозні оптиконейропатії. Сучасні можливості диференційної ОКТ діагностики» (професором кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, д.мед.н. Іриною Шаргородською); «Лікування посттравматичних дефектів та деформацій орбіти з використанням комп’ютерного моделювання» (професором кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, д.мед.н. Оксаною Петренко); «Нейропротекторне лікування: багатогранність та перспективність при захворюваннях органа зору» (професором кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, д.мед.н. Іриною Шаргородською).

Проведено майстер клас «Інтравітреальні ін’єкції. Техніка. Покази. Протипокази» (асистентом кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, к.мед.н. Святославом Суком).

Слухачам були запропоновані впроваджені на кафедрі офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика світові стандарти діагностики та лікування запальних захворювань органа зору, глаукоми, травматичних ушкоджень придаткового апарату і орбіти та іншої складної патології. В кінці науково-практичної конференції були проведена жвава дискусія, розглянуті та обговорені клінічні приклади та складні випадки, надані відповіді на численні запитання.


2017

19-20 жовтня 2017 року кафедра офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика спільно з ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів та оптометристів України» провели науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Рефракційний пленер `17», яка проходила у Міжнародному конгрес-центрі, Український дім. У роботі заходу взяли участь понад 957 лікарів офтальмологів, лікарів офтальмологів дитячих та оптометристів України, в тому числі фахівці офтальмологи з Болгарії, Англії, Туреччини, Латвії, Литви, Грузії, Білорусії, Молдавії та Казахстану. Мета конференції – поширення новітніх знань та навичок з офтальмології і оптометрії.

Програма конференції включала вісім пленарних засідань тематичних лекцій у двох залах на 500 та 200 слухачів; 12 тренінгів за різними напрямами офтальмології, які безперервно і паралельно проводилися в чотирьох змодельованих навчальних кімнатах та кожні дві години зміняли один одного протягом двох днів; 4 майстер–класи з елементами WETLAB і дистанційного навчання. У другий день конференції слухачі з усіх регіонів України мали можливість відвідати лекції та майстер-класи іноземних спеціалістів із Великобританії (prof.Chris Timms), Туреччини (prof. Seyhan Ozkan) та Болгарії (prof. Grupcheva C.N.). Окрема увага була приділена навчанню молодих українських вчених-офтальмологів та оптометристів. Вони мали можливість опановувати навички підбору контактних лінз, роботи на сучасному лазерному обладнанні та внутрішньоочного введення препаратів на спеціально відведених тематичних майстер-класах, протягом яких були проведені жваві дискусії, розглянуті та обговорені клінічні приклади і складні випадки, надані відповіді на численні запитання.

В перший день науково-практичної конференції «Рефракційний пленер `17» було проведено урочисте відкриття спеціалізованої виставки діагностичного обладнання, апаратури, лазерної оптичної, оптико-електронної техніки, фармакологічної офтальмологічної продукції, окулярів та лінз в який прийняли участь понад 20 провідних закордонних та вітчизняних компаній, а також церемонія нагородження: нагороди Українського Фонду миру; відзнаки Архангела Рафаїла «За досягнуті успіхи у справі цілительства»; медалі імені  Н.І. Пільман «За досягнення в офтальмології» і першої премії V конкурсу науково-дослідницьких робіт молодих науковців.

В рамках науково-практичної конференції «Рефракційний пленер `17» прочитано ряд показових лекцій: актову лекцію «Мистецтво лікування катаракти: від профілактики до якості життя» (завідувачем кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л.Шупика, головою правління ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів України», д.мед.н., професором Риковим Сергієм Олександровичем);«Глаукоматозні та неглаукоматозні оптиконейропатії. Сучасні можливості диференційної ОСТ діагностики» (доцентом кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, д.мед.н., доцентом Шаргородською Іриною Василівною); «Блефарити: роль у розвитку тяжких ускладнень хірургії ока і сучасні шляхи вирішення проблеми. Розгляд клінічних випадків» (професором кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л.Шупика, д.мед.н., доцентом Петренко Оксаною Василівною); «Клінічні аспекти міопії» (завідувачем кафедри офтальмології Харківського національного медичного університету, д.мед.н., професором Бездітком Павлом Андрійовичем).

Науково-практична конференція з міжнародною участю «Рефракційний пленер `17» стала ще одним доказомактуальності проблем аномалій рефракції, катаракти та глаукоми і, що найголовніше, усвідомлення українськими лікарями важливості ролі офтальмолога та оптометриста у лікуванні та профілактиці сліпоти від офтальмологічних захворювань.

В рамках науково-практичної конференції відбулася нарада представників суміжних кафедр з питань вдосконалення програм підготовки спеціалістів офтальмологів, дитячих офтальмологів та оптометристів.

Учасниками зібрання було обговорено та прийнято проект резолюції конференції, заплановано проведення другої науково-практичної конференції для офтальмологів, дитячих офтальмологів та оптометристів України з міжнародною участю «Рефракційний пленер `18»  у наступному 2018 році.

Більшість делегатів та гостей науково-практичної конференції відзначили високий професійний та організаційний рівень її проведення

 

2016

19 листопада 2016 року у м. Києві, в рамках реалізації програми Всесвітньої організації охорони здоров’я із запобігання сліпоти «Зір 2020» та відповідно до Наказу МОЗ України від 26.02.2003 року №86 «Про затвердження Примірного положення про опорну кафедру закладів післядипломної освіти МОЗ України», ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів України» та опорною кафедрою офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика успішно проведена науково-практична конференція «Своє дитинство треба бачити», в якій взяли участь понад 150 лікарів офтальмологів та лікарів дитячих офтальмологів України.

         Відкриваючи науково-практичну конференцію «Своє дитинство треба бачити» завідувач кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л.Шупика, голова правління ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів України», д.мед.н., професор Риков Сергій Олександрович доповів про стан реформування галузі охорони здоров’я, державні нормативно-правові документи, що затверджені МОЗ України з питань лікування очної патології у дорослого та дитячого населення України, а також докладно зупинився на питаннях рівнів захворюваності та інвалідності внаслідок очної патології у дітей за останні десять років, особливостях хірургічних втручань при ретинопатії недоношених, основних проблемних питаннях надання офтальмологічної допомоги дітям, які потребують першочергового розгляду, перспективах та шляхах їх вирішення.

Президент Українського медичного клубу, Іван Миколайович Сорока виступив з доповіддю на тему «Роль лікарського товариства в модернізації медичної галузі»; ознайомив присутніх з проблемами лікарського самоврядування, законодавчим забезпеченням системи охорони здоров’я України.

Головний позаштатний дитячий офтальмолог України, к.мед.н., доцент кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л. Шупика, доцент Барінов Юрій Вікторович у своїй доповіді на тему «Вітреоретинальні прийоми в лікування вродженої катаракти» ознайомив присутніх із рівнями захворюваності та інвалідності дитячого населення України з приводу вродженої катаракти, сучасними алгоритмами діагностики та підходами до лікування хворих на вроджену катаракту, можливостями надання високоспеціалізованої медичної допомоги дітям з патологією очей в офтальмологічному відділенні НДСЛ «ОХМАДИТ».

Завідувач кафедри офтальмології НМАПО імені П.Л.Шупика, д.мед.н., професор Риков Сергій Олександрович виступив із заключним словом, підвів підсумки зустрічі та ознайомив присутніх із питаннями впровадження положення про систему офтальмологічної допомоги на Україні, питаннями удосконалення рівнів надання високоспеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню України при офтальмологічній патології, відповів на численні запитання учасників заходу.

Голова правління ВБФ «Серце до серце» Іщук Богдан Павлович ознайомив присутніх учасників науково-практичної конференції «Своє дитинства треба бачити» із програмою співпраці, проведеними сумісними заходами ВГО «Асоціація дитячих офтальмологів України» і ВБФ «Серце до серця», та проектами придбання офтальмологічного обладнання для осередків «Асоціації дитячих офтальмологів України».

В рамках науково-практичної конференції відбулася нарада представників суміжних кафедр з питань вдосконалення програм підготовки спеціалістів офтальмологів та дитячих офтальмологів.

Учасниками зібрання було обговорено та прийнято проект рішення конференції.

2015 рік

Про науковий авторитет кафедри офтальмології говорить регулярна організація на її базі науково-практичних конференцій з міжнародною участю.

Так, 18-19 червня 2015 року, в рамках реалізації програми Всесвітньої організації охорони здоров’я із запобігання сліпоти у дітей «Зір 2020» кафедрою офтальмології успішно проведено VI Науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Медична і медико-педагогічна реабілітація дітей з аномаліями рефракції та захворюваннями окорухового апарату».

Співорганізатори заходу – Міністерство охорони здоров’я України, Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Київська міська офтальмологічна лікарня «Центр мікрохірургії ока», а також Асоціація дитячих офтальмологів України.

У науково-практичній конференції взяли участь понад 500 делегатів не лише з України, а й із Польщі, Грузії, Чехії, Німеччини та багатьох інших країн. В рамках конференції відбулося нагородження найкращих дитячих офтальмологів України, заслухано більше 50 доповідей на актуальні теми, а саме: сучасні аспекти лікування міопії; створення уніфікованих протоколів лікування катаракти, порушень рефракції та акомодації, амбліопії; діагностика та лікування ретинобластоми; новітні методи діагностики та лікування дітей із вадами зору; актуальні проблеми дитячої слабкозорості та сліпоти в Україні тощо.

Крім того в рамках VI Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Медична і медико-педагогічна реабілітація дітей з аномаліями рефракції та захворюваннями окорухового апарату» співробітниками кафедри офтальмології проведено тренінги та 3 майстер-класи з найбільш актуальних питань офтальмології: «Порушення акомодації. Сучасні погляди в клінічних прикладах», «Застосування призм для діагностики та лікування косоокості», «Психолого-педагогічна діагностика зорового сприймання дітей раннього та дошкільного віку» в роботі яких змогли прийняти участь 150 офтальмологів та дитячих офтальмологів України.

В рамках заходу фахівці відвідали унікальний Навчально-реабілітаційний центр «Левеня», в якому надають психологічну, медичну та педагогічну допомогу слабочуючим, глухим і сліпоглухим дітям. Під час доповідей провідні офтальмологи країни запропонували реальні механізми удосконалення діяльності систем охорони здоров’я, освіти, неурядових організацій, завданням яких є насамперед профілактика, збереження та зміцнення здоров’я дітей, а також реабілітація та адаптація до соціуму дітей із вадами зору.