інформація про лікувально-діагностичну роботу НМАПО імені П.Л. Шупика за 2018 рік 

У 2018 році лікувально-діагностичну роботу в академії проводили науково-педагогічні працівники 69 кафедр та лікарі 2 університетських клінік: Стоматологічний практично-навчальний медичний центр та клініка репродуктивних технологій Українського державного інституту репродуктології.

На клінічних кафедрах сконцентрований потужний кадровий потенціал. Всього лікувально-діагностичну роботу у 2018 році здійснювали 676 науково-педагогічних працівники, серед яких вищу кваліфікаційну категорію мають 531 науковець.

Визнання високого рівня лікарської кваліфікації науково-педагогічних працівників академії підтверджується роботою їх членами експертних груп МОЗ України – 29 професорів та доцентів ввійшли до їх складу, 37 науково-педагогічних працівників увійшло до складу груп експертів ДОЗ КМДА та 3 – до ДОЗ КОДА.

Для проведення освітньої та наукової діяльності, надання медичної допомоги академія має 230 клінічних баз, різного відомчого підпорядкування. Ліжковий фонд клінічних баз складає понад 11 тисяч ліжок. Академія співпрацює з закладами охорони здоров’я 12 адміністративних одиниць країни: м. Київ, м. Дніпро, м. Харків, м. Одеса, м. Житомир, Київська, Запорізька, Чернігівська, Хмельницька, Львівська, Житомирська, Закарпатська області. Переважна кількість клінічних баз розташована у м. Києві – 200 (див. мапу клінічних баз).

Табл. 1

Динаміка кількості клінічних баз та їх підпорядкованість 

№№

Підпорядкованість закладів охорони здоров’я

Кількість клінічних баз

2016 рік

2017

2018

1

ДОЗ КМДА

61

60

60

2

МОЗ

15

16

16

3

ДОЗ ОДА

30

28

31

4

Відомчі

14

14

14

5

Приватні

61

76

86

6

НАМН та НАН України

21

21

21

7

Благодійні організації

2

2

2

 

Всього

204

217

230

Найбільша клінічна база – Національна дитяча клінічна лікарня «Охматдит» МОЗ України, де розташовані 15 кафедр академії, які надають медичну допомогу дітям всієї України.

Найбільша частка медичної допомоги приходиться на мешканців м. Києва. Клінічні кафедри співпрацюють з 60 закладами охорони здоров’я, що підпорядковані Департаменту охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації. Найбільше клінічних баз мають Київська міська дитяча лікарня №1, Київська міська клінічна лікарня №8, Київська міська лікарня №6 тощо.

Зберігається  співпраця з 19 інститутами з 36 закладів НАМН України, а саме наявні клінічні бази з державними установами:

 • Інститут гематології та трансфузіології НАМН України
 • Інститут геронтології ім. академіка Д.Ф.Чеботарьова НАМН України
 • Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМН України
 • Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМНУ
 • Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України
 • Інститут кардіології ім. академіка М.Д.Стражеска НАМН України
 • Інститут медицини праці НАМН України
 • Інститут нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова НАМН України
 • Інститут нефрології НАМН України
 • Інститут отоларингології ім. проф. О.С.Коломийченка НАМН України
 • Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України
 • Інститут травматології та ортопедії НАМН України
 • Інститут урології НАМН України
 • Інститут ядерної медицини та променевої діагностики НАМН України
 • Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії НАМНУ
 • Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова НАМНУ
 • Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМНУ
 • Національний інститут хірургії і трансплантології імені О.О.Шалімова НАМНУ
 • Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України

Ряд клінічних кафедр (26) знаходиться в медичних закладах Київської області (22). Найбільша клінічна база для кафедр академії – Київська обласна клінічна лікарня, де працюють 14 кафедр академії, науково-педагогічні працівники яких надають мешканцям Київської області значний обсяг висококваліфікованої та високоспеціалізованої медичної допомоги. У 2018 році клінічними базами академії стали Ставищанська центральна клінічна лікарня та Васильківська центральна клінічна лікарня. Продовжується тісна співпраця науково-педагогічних працівників кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги з Міським центром первинної медико-санітарної допомоги №1 КЗ Білоцерківської міської ради, центром первинної медико-санітарної допомоги та амбулаторіями загальної практики – сімейної медицини сільської місцевості (с. Дмитрівка, с. Хотів, с. Чабани, с. Софіївська-Борщагівка, с. Юрківка) Києво-Святошинського району. Науково-педагогічні працівники 3-х кафедр продовжують надавати високоспеціалізовану консультативну медичну допомогу пацієнтам КЗ КОР «Київська обласна дитяча лікарня», кафедри хірургії та проктології – в міській клінічній лікарні №2 м. Біла Церква, кафедри хірургії та судинної хірургії – в Чернівецькому обласному онкологічному диспансері.

За останні роки академія тісно співпрацює із закладами охорони здоров¢я приватної форми власності (86), що надає можливості проводити освітній процес з використанням сучасної медичної апаратури та надавати медичну допомогу за останніми світовими технологіями. На клінічних базах закладів охорони здоров’я приватної форми власності щорічно консультується понад 2000 пацієнтів, лікується близько 8000 хворих та надається  хірургічна допомога близько 1200 хворим. Найбільша кількість клінічних баз у закладах приватної форми власності відкриті в місті Києві – 7, а також у Закарпатській, Житомирській та Київській областях. Такий принцип поширення клінічних баз по Україні суттєво полегшує доступність та організацію так необхідного сьогодні  для лікарів безперервного професійного розвитку.

За 2018 рік було надано медичну допомогу значній кількості пацієнтів: проліковано понад 93 тисячі (93966) хворих. З них понад 12 тисяч (12585) в стаціонарних і понад 81 тисяча (81381) в амбулаторних відділеннях закладів охорони здоров’я.

Надано консультацій понад 189 тисячам (189874) пацієнтам. Консультації надавались як стаціонарним хворим (64117), так і амбулаторним – понад 114 тисячам (114918) пацієнтам, а також за межами клінічних баз проконсультовано понад 11 тисяч (11839) пацієнтів. Прооперовано понад 19 тисяч (19158) хворих.

Пацієнти, яким надається медична допомога науково-педагогічними працівниками академії – багатогранні, як правило є складними у діагностичному плані, мають тяжкий, ускладнений перебіг захворювань, потребують хірургічних втручань високого рівня складності. Протягом року медична допомога надавалась пацієнтам з усіх регіонів України, які знаходились на лікуванні у закладах охорони, які є клінічними базами кафедр, а також інших закладів охорони здоров’я України: по-перше, під час виїздів за викликами Української станції екстреної медичної допомоги МОЗ України та за запрошенням керівників закладів охорони міста Києва та Київської області; по-друге, під час проведення виїзних циклів підвищення кваліфікації в різних регіонах.


У 2018 році науково-педагогічні працівники здійснили 24 виїзди за викликами Української станції екстреної консультативної медичної допомоги МОЗ України. Найбільша кількість – це виклики науково-педагогічних працівників кафедр педіатричного (11) напрямку. Також науково-педагогічні працівники здійснюють виїзди за викликами станції екстреної консультативної медичної допомоги Київської області – 16 виїздів. Це науково-педагогічні працівники кафедр хірургії і проктології (проф. Фелештинський Я.П.), акушерства і гінекології №1 (проф. Голяновський О.В.), оториноларингології (проф. Шкорботун В.О.).

Робота клінічних кафедр за звітній період включала всі аспекти надання медичної допомоги учасникам операцій об’єднаних сил та переселенцям. У 2018 році співробітниками клінічних кафедр було проліковано 455 бійців та 364 хворих з числа мирного населення, надано консультацій 991 бійцям з зони ООС та 1027 переселенцям. З приводу поранень та захворювань було прооперовано 152 бійців та з приводу хвороб 159 хворих мирного населення. Цим пацієнтам також проводилися діагностичні, лікувальні процедури та лабораторні обстеження. Загальна кількість процедур склала для бійців 2468 та 810 мирному населенню. Найбільша кількість таких пацієнтів була пролікована на кафедрах: офтальмології (зав. кафедри проф. Риков С.О.), щелепно-лицевої хірургії  (зав. кафедри професор Тімофєєв О.О.), онкології (зав. кафедри, проф. Мясоєдов С.Д.), анестезіології та інтенсивної терапії (зав. кафедри проф. Лоскутов О.А.).

Продовжується традиція проведення заходів щодо попередження розвитку важких захворювань у співробітників, а саме, 14.03.2018р. силами кафедри  функціональної діагностики та кафедра кардіохірургії, рентгенендоваскулярних та екстракорпоральних технологій проведено кардіологічне обстеження співробітників академії (зав. кафедри д.мед.н., проф. Тодуров Б.М., д.мед.н., проф. Жарінов О.Й.), 11.04.2018р.  за ініціативи та організації співробітників сектору з лікувальної роботи та взаємодії з клінічними базами в рамках Всесвітнього дня здоров’я пройшли флюорографічне обстеження понад 120 працівник академії; 18.04.2018р. науково-педагогічні працівники кафедри дерматовенерології провели щорічний скринінг новоутворень шкіри; 20-24.04.2018р. -  здійснили дослідження стану енергетичного балансу організму та неврологічне обстеження науково-педагогічні працівники кафедри неврології та рефлексотерапії; 14-18.05.2018р. – був проведений день здорових ясен в Україні на кафедрі терапевтичної стоматології. На постійній основі проводить консультації гістологічних препаратів співробітників академії та членів їх сімей професори та доценти кафедри патологічної та топографічної анатомії). Під час зазначених заходів оглянуто та попереджено захворювань у понад 1500 співробітників академії.

 
 
Значні обсяги проведення просвітницької роботи науково-педагогічними працівниками свідчать на попередження розвитку захворювань серед населення. За минулий рік було зроблено 727 виступів у засобах масової інформації, 332 виступів перед населенням, випущено 74 листівки для населення та проведено 304 шкіл для хворих з хронічними важкими захворюваннями з метою покращення якості життя та адаптації їх у суспільстві. 

Відповідно до впровадженого у 2017 році «Положення про організацію лікувально-діагностичної роботи у НМАПО імені П.Л. Шупика» здійснювалось щомісячне звітування науково-педагогічними працівниками про виконання навантаження з лікувально-діагностичної роботи, яке підсумовується і у вигляді звітів двічі на рік (травень, грудень) надається на рівень деканатів та дирекцій інститутів, які забезпечують моніторинг питання. За 2018 рік невиконання навантаження з лікувально-діагностичної роботи науково-педагогічними працівниками клінічних кафедр не спостерігалося.

У 2018 році було продовжено анкетування зацікавлених сторін: пацієнтів та керівництва закладів охорони здоров’я (головних лікарів, заступників головних лікарів та завідувачів відділень клінічних баз). Результати анкетування вказують на значний рівень задоволеності серед керівництва закладів охорони здоров’я – 100,0%, а також пацієнтами – 98,19% наданням медичної допомоги науково-педагогічними працівниками академії.

Анонімне анкетування лікарів під час моніторингових візитів на клінічні бази сприяє розвитку подальшої спільної діяльності між кафедрами та відділеннями закладів охорони здоров’я, що відображено у збільшенні кількості щотижневих професорських/доцентських обходів пацієнтів в стаціонарах (14335), при яких оглянуто понад 232 тисячі хворих, збільшенні кількості (453) спільних лікарських конференцій.

Висновки:

Результати лікувально-діагностичної роботи академії в цілому свідчать про значний обсяг надання медичної допомоги всім верстам населення закладів охорони здоров’я різного підпорядкування. Відмічається збільшення показників кількості консультацій на 13,2%.

Зростає кількість клінічних баз, зокрема за рахунок закладів охорони здоров’я приватної форми власності, дає змогу проводити навчання слухачів академії на сучасному рівні, із застосування новітніх технологій та методик на сучасному медичному обладнанні. Розширення кількості клінічних баз в закладах охорони здоров’я на кожній кафедрі надає можливість лікарям закладів проводити безперервне навчання та підвищення рівня знань за різними напрямками на робочому місці.

Результати анкетування виявили значну задоволеність пацієнтів та керівництва клінічних баз рівнем надання медичної допомоги науково-педагогічними працівника клінічних кафедр, 98,19% позитивних відповідей свідчать про високий рівень надання медичної допомоги науково-педагогічними працівниками клінічних кафедр.